14:12
13/3

10 χρόνια, 10+1 πόλεις! Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου κλείνει τα 10 της χρόνια και το γιορτάζει

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου συμπληρώνει φέτος την άνοιξη 10 χρόνια και με την υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου διοργανώνει εβδομάδες προβολών βραβευμένων ελληνικών ταινιών σε 10+1 πόλεις της χώρας!

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009 ως μια πρωτοβουλία ενεργών επαγγελματιών που προέκυψε από το κίνημα «Κινηματογραφιστές στην Ομίχλη». Από τότε μέχρι σήμερα πολλά έχουν συμβεί στον τομέα των οπτικοακουστικών στην Ελλάδα, τίποτα όμως σημαντικότερο από τις ίδιες τις ταινίες!

Φέτος την άνοιξη, συμπληρώνοντας τα 10 της χρόνια η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, με την υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, διοργανώνει εβδομάδες προβολών σε 10+1 πόλεις της χώρας. Κατά τη διάρκειά τους θα προβληθούν ταινίες που, μετά από καθολική ψηφοφορία των 350 μελών της, τιμήθηκαν τα 10 αυτά χρόνια για τα καλλιτεχνικά και τεχνικά επιτεύγματά τους με το βραβείο "ΙΡΙΣ". Συγκεκριμένα θα προβληθούν ταινίες στις οποίες έχουν απονεμηθεί τα Βραβεία Ίρις Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερου Ντοκιμαντέρ, Καλύτερης Μικρού Μήκους Ταινίας και Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη. Αξίζει να σημειωθεί ότι αργότερα μέσα στη χρονιά προγραμματίζονται νέες δράσεις με προβολές βραβευμένων και σε άλλες κατηγορίες ταινιών.

Από τις 14 Μαρτίου στην Κέρκυρα και στη συνέχεια σε Γιάννενα, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κοζάνη, Ξάνθη, Τρίκαλα, Χανιά, Καλαμάτα, Σαντορίνη και Καβάλα, με τη συνεργασία δήμων, τοπικών φορέων και κινηματογραφικών λεσχών, το κοινό θα έχει την ευκαιρία για μια αναδρομή σε δέκα συναρπαστικά κινηματογραφικά χρόνια μέσα από ένα πρόγραμμα που τα έχει όλα: από ελπιδοφόρα ντεμπούτα έως δουλειές καταξιωμένων δημιουργών, μυθοπλασία, ντοκιμαντέρ και animation, κωμωδίες, δράματα και ντραμεντί, ταινίες βαμπίρ και οσκαρικές, ταινίες γυρισμένες στην Αντίπαρο και στη Νέα Ορλεάνη, στην Πάτρα, την Άνδρο και την Τεργέστη.

Ας σημειωθεί ότι η διοργάνωση «10 χρόνια, 10+1 πόλεις» αποτελεί και το πρώτο στάδιο για τη δημιουργία ενός Παράλληλου Δικτύου Διανομής της ελληνικής παραγωγής στη χώρα μας, σχέδιο ζωτικό για τους έλληνες κινηματογραφιστές, το οποίο η ΕΑΚ έχει ήδη επεξεργαστεί.

facebook event: www.facebook.com/events/603416556750988

Οι ταινίες του προγράμματος αλφαβητικά:
Casus Belli, του Γιώργου Ζώη
Copa-Loca, του Χρήστου Μασσαλά
Dolphin Man, του Λευτέρη Χαρίτου
Erotica, Exotica, etc, της Ευαγγελίας Κρανιώτη
Fish n’ Chips, του Ηλία Δημητρίου
Interruption, του Γιώργου Ζώη
Limbο, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
Park, της Σοφίας Εξάρχου
Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου
Washingtonia, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
Xenia, του Πάνου Κούτρα
Άδικος Κόσμος, του Φίλιππου Τσίτου
Αίνιγμα, των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου
Άλλος δρόμος δεν υπήρχε, του Σταύρου Ψυλλάκη
Βόλτα, της Στέλλας Κυριακοπούλου
Η αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά, της Ελίνας Ψύκου
Η τελευταία παραλία, των Θάνου Αναστόπουλου, Davide Del Degan
Ημερολόγια Αμνησίας, της Στέλλας Θεοδωράκη
Κι εγώ για μένα, του Τζώρτζη Γρηγοράκη
Κυνόδοντας, του Γιώργου Λάνθιμου
Λάμπουν στο σκοτάδι, του Παναγιώτη Ευαγγελίδη
Μαχαιροβγάλτης, του Γιάννη Οικονομίδη
Μια Οικογενειακή υπόθεση, της Αγγελικής Αριστομενοπούλου
Μικρά Αγγλία, του Παντελή Βούλγαρη
Νορβηγία, του Γιάννη Βεσλεμέ
Ο γιος της Σοφίας, της Ελίνας Ψύκου
Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ, της Ρηνιώς Δραγασάκη
Πρώτη Ύλη, του Χρήστου Καρακέπελη
Σύκο, του Νικόλα Κολοβού
Τα παιδία δεν παίζει, των Αργύρη Τσεπελίκα, Αγγελικής Ανδρικοπούλου
Τετάρτη 04:45, του Αλέξη Αλεξίου
Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού, του Έκτορα Λυγίζου
Χαμομήλι, του Νεριτάν Ζιντζιρία
Χώρα Προέλευσης, του Σύλλα Τζουμέρκα

Πρόγραμμα προβολών 21 - 27 Μαρτίου 2019 | Κινηματογράφος Ανδόρα

ΠΕΜΠΤΗ, 21 Μαρτίου
17:45 | Ημερολόγια Αμνησίας, της Στέλλα Θεοδωράκη (104´)
20:00 | Limbo, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (30')
Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού, του Έκτορα Λυγίζου (80')
22:30 | Χώρα προέλευσης, του Σύλλα Τζουμέρκα (111´)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 22 Μαρτίου
17:45 | Μία Οικογενειακή Υπόθεση, της Αγγελικής Αριστομενοπούλου (88’)
19:45 | Xenia, του Πάνου Κούτρα (134’)
22:15 | Copa Loca, του Χρήστου Μασσαλά (14’)
Λάμπουν στο Σκοτάδι, του Πάνου Ευαγγελίδη (71’)
00:00 | Νορβηγία, του Γιάννη Βεσλεμέ (73’)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 23 Μαρτίου
17:45 | Πρώτη Ύλη, του Χρήστου Καρακέπελη (78’)
19:45 | Κι εγώ για μένα, του Τζώρτζη Γρηγοράκη (20’)
Μαχαιροβγάλτης, του Γιάννη Οικονομίδη (108')
22:15 | Τετάρτη 04:45, του Αλέξη Αλεξίου (116’)
00:30 | Κυνόδοντας, του Γιώργου Λάνθιμου (97’)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 24 Μαρτίου
17:00 | Μικρά Αγγλία, του Παντελή Βούλγαρη (160’)
20:00 | Αίνιγμα, του Άρη Φατούρου (11’)
Dolphin man, του Λευτέρη Χαρίτου (80’)
22:00 | Βόλτα, της Στέλλας Κυριακοπούλου (10’)
Fish n’ chips, του Ηλία Δημητρίου (102’)

ΔΕΥΤΕΡΑ, 25 Μαρτίου
17:00 | Άλλος δρόμος δεν υπήρχε, του Σταύρου Ψυλλάκη (87’)
19:00 | Η Τελευταία Παραλία, του Θάνου Αναστόπουλου (118’)
21:15 | Χαμομήλι, του Νεριτάν Ζιντζίρια (15’)
Erotica, Exotica, etc, της Ευαγγελίας Κρανιώτη (73’)
23:00 | Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου (104’)

ΤΡΙΤΗ, 26 Μαρτίου
18:00 | Τα Παιδία δεν Παίζει, των Αγγελικής Ανδρικοπούλου / Αργύρη Τσεπελίκα (80’)
19:45 | Park , της Σοφίας Εξάρχου (100’)
22:00 | Washingtonia, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (24’)
Η αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά, της Ελίνας Ψύκου (88’)

ΤΕΤΑΡΤΗ, 27 Μαρτίου
17:30 | Το Σύκο, του Νίκου Κολοβού (13’)
Άδικος Κόσμος, του Φίλιππου Τσίτου (118’)
20:00 | Ο Μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ, της Ρηνιώς Δραγασάκη (20’)
Ο γιος της Σοφίας, της Ελίνας Ψύκου (111’)
22:30 | Casus Belli, του Γιώργου Ζώη (11’)
Interruption, του Γιώργου Ζώη (110’)

Τιμή εισιτηρίων:
5,00 Ευρώ / προβολή | 8,00 Ευρώ / ημέρα

Κινηματογράφος Ανδόρα
Σεβαστουπόλεως 117, Ερ. Σταυρός (ΜΕΤΡΟ Πανόρμου), τηλ.: 2106980796

Διαβάστε αναλυτικά τις συνόψεις και δείτε τρέιλερ όλων των ταινιών του προγράμματος στην επόμενη σελίδα.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
  • 10 χρόνια, 10+1 πόλεις! Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου κλείνει τα 10 της χρόνια και το γιορτάζει
  • 10 χρόνια, 10+1 πόλεις! Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου κλείνει τα 10 της χρόνια και το γιορτάζει