10:35
24/6

42ο Φεστιβάλ Ελληνικών ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας! Ανακοινώθηκαν οι ταινίες του διαγωνιστικού

Το Φεστιβάλ ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας ανακοίνωσε τις ελληνικές ταινίες που θα διαγωνιστούν στο φετινό φεστιβάλ.

Η  Προκριματική Επιτροπή του 42ου Φεστιβάλ Ελληνικών ταινιών μικρού  μήκους Δράμας αποτελούμενη από τους: 

1. Ρόμπι Εκσιέλ – Κριτικό κινηματογράφου, Δημοσιογράφο 
2. Βαγγέλη Λυμπερόπουλο –  Σκηνοθέτη, Παραγωγό
3.  Σπύρο Ταραβήρα – Σκηνοθέτη, Παραγωγό
4. Γιώργο Τελτζίδη – Σεναριογράφο, Σκηνοθέτη
5. Αντώνη Παπαδόπουλο – Καλλιτεχνικό Διευθυντή Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτη

λαμβάνοντας υπ’όψιν τον πολύ μεγάλο αριθμό – ρεκόρ αιτήσεων για το φεστιβάλ - καθώς και το υψηλό επίπεδο των ταινιών, αποφάσισε να προκρίνει για το διαγωνιστικό τμήμα του 42ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας τις παρακάτω ταινίες.

Αναλυτικά η λίστα των ταινιών:

1 Υπνοβατικός (Anastasi Melissa) 19'
2  Materia Celeste (Gatopoulos Andrea) 15'
3 The Dead Ones (Georgiou Stefan) 19'
4 Unter Elden (Pontikis Peter) 10'
5 Η Γραμμή (Αγέλαστος Λουκάς) 11'
6 Τo βάρος της θάλασσας (Αλεβίζος Κωστής) 16'
7 Autour du lit / Περί του κρεβατιού (Αλεξανδράκη Νινα) 17'
8 I am Mackenzie (Αναστασιάδου Άρτεμις )20'
9 Καρτ Ποστάλ Από Το Τέλος Του Κόσμου (Αντωνόπουλος Κωνσταντίνος) 23'
10 Κλεονίκη (Αντωνοπούλου Άννα) 28'
11 Chekhov's Gun (Αργυρός Χρήστος) 14'
12 Μίλα (Βακαλιός Ανδρέας) 15'
13 Η Ιστορία του Γιάννη (Γερμανάκου Κοψίνη Βούλα) 14'
14 Ιφιγένεια: όχι πια δάκρυα (Γεωργακόπουλος Γιώργος) 18'
15 Ο Καραγκιόζης (Γιγιντής Μιχάλης) 26'
16 Keygrip (Γκατζούλης Νάσος) 6'
17 Σκοπελίτης ή το Πλοίο (Γκότζος Γιώργος) 16'
18 Παγίδα (Γουδέλης Βασίλης) 13'
19 Cloud (Δημητρίου Μιχάλης) 20'
20 Alpha Male (Δημολίκας Χρήστος) 18'
21 Αfter party (Ζαρμπής Αλέξανδρος) 9'
22 Πλαστικά Λουλούδια (Ζαφείρης Γιάννης) 4'
23 Ρουζ (Θεοδοσόπουλος Κωστής) 18'
24 Ο Μάγκας (Κακανιάρης Αλέξανδρος) 17'
25 Soldier 365 / Στρατιώτης 365 (Καλογιάννη Έλια) 6'
26 Chopper (Καψανάκης Γιώργος) 10'
27 Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς (Kεκάτος Βασίλης) 9'
28 index (Κολοβός Νικόλας) 12'
29 Γραίγος (Κόντος Αλέξανδρος) 16'
30 Διάπλους ιστορίες ελπίδας (Κοτσώνη Ιφιγένεια) 18'
31 W (Κουπετώρης Στέλιος) 6'
32 Μέσα μου Βλέπω Μονάχα Θάλασσα (Κυβερνήτης Γιώργος, Οικονόμου Πάντζου Νεφέλη, Σιδηροπούλου Μαρία, Χατζηγιάννης Αλέξης) 24'
33 Αζαν (Μαραγγούλη Γεωργία) 23'
34 Η απελευθέρωση του Χάραλντ Κβíστ (Μαράκη Μελίνα) 13'
35 Χίμαιρα (Μελπομένη) 9'
36 Waithood (Μίις Λουιζιάνα) 21'
37 Μαύρη Αλήθεια (Μπισδίκης Γιώργος) 9'
38 One Day One Fly (Νιαμονιτάκης Πέτρος) 6'
39 The Right One (Ντζούκιτς Ούρσκα, Τζάφκας Γαβριήλ) 14'
40 Βίαιη εξίσωση (Ντούσιας Αντώνης) 5'
41 Για Χρόνια Πλάγιαζα Νωρίς (Παναγόπουλος Ιάκωβος) 29'
42 Άννα και Φαίδρα (Πάνικ Ελίνα) 20'
43 off guard (Παπαδάκη Ντάινα) 12'
44 Pathologies of Everyday Life (Παπαθανασόπουλος Αλέξανδρος) 11'
45 Identity (Παππάς Πάνος, Χαραλάμπους Δέσποινα) 14'
46 Land (Πασκουινέλλι Θεοδώρα, Λένα Αντζέλικα) 6'
47 Ελληνικόν (Πρέπης Κωνσταντίνος) 22'
48 Ο Δίκαιος (Πυθαράς Χρήστος) 7'
49 Γιαζίντι (Σακαλόγλου Έκτωρ) 20'
50 Αγάπα με (Σαμουράκης Αντώνης) 26'
51 Βασιλικός (Σέρφας Βαγγέλης) 18'
52 Εξομολόγηση (Σιεηττάνης Ανδρέας) 22'
53 Seawolf (Σιταρίδης Χρήστος) 17'
54 Birds with no Legs (Σταμάτης Παύλος) 18'
55 Στο δωμάτιο (Σωτήρχου Μ. Γεωργία) 15'
56 Γιος (Τατάρογλου Κώστας) 10'
57 H σιωπή του δάσους (Τζιάλλι Βαλεντίνα) 13'
58 Sable Noir (Τρουμπούκης Θανάσης) 20'
59 Sad Girl Weekend (Τσακαλέας Δημήτρης, Βαρτζιώτη Λήδα) 15'
60 Η θάλασσα (Χαπέσιης Μιχάλης) 25'

Η σειρά είναι αλφαβητική ανά σκηνοθέτη. Καλή επιτυχία σε όλους/-ες!

Το 42ο Φεστιβάλ ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί στις 15-21 Σεπτεμβρίου 2019.