Ιστορικές πρωτιές στα Emmys: «Watchmen», «Succession» και «Schitt's Creek» οι μεγάλοι νικητές ? νεα || cinemagazine.gr
11:13
21/9

Ιστορικές πρωτιές στα Emmys: «Watchmen», «Succession» και «Schitt's Creek» οι μεγάλοι νικητές

Σε μία Τελετή Απονομής που δεν έμοιαζε με καμία άλλη (σε μία χρονιά που δεν μοιάζει με καμία άλλη) τρεις σειρές σάρωσαν τα βραβεία Emmys γράφοντας τη δική τους ιστορία στην μικρή οθόνη.

Από τον Πάνο Γκένα

Who watches the Watchmen? Σίγουρα οι ψηφοφόροι των Εmmys!

Η 72η Τελετή Απονομής των βραβείων Emmys πραγματοποιήθηκε με virtual λάμψη, δαφνοστεφανώνοντας εξ αποστάσεως τηλεοπτικές σειρές που ξεχώρισαν. To τολμηρό, φιλόδοξο και κοινωνικά επίκαιρο «Watchmen» του Ντέιμον Λίντελοφ κέρδισε τα περισσότερα βραβεία συνολικά (11) και έγινε η πρώτη σειρά που βασίζεται σε κόμικ με Emmy Καλύτερης Μίνι-Σειράς. Στις δίκαιες επιβραβεύσεις των «Watchmen» συμπεριλαμβάνονται τα Emmys ερμηνείας για τους πρωταγωνιστές της Ρετζίνα Κινγκ («Αν η Οδός Μπιλ Μπορούσε να Μιλήσει») και Γιαχία Αμπντούλ-Ματίν Β', Σεναρίου και Μουσικής για τους Τρεντ Ρέζνορ και Άτικους Ρος.

Η κωμική σειρά «Schitt’s Creek» του μικρού δικτύου Pop TV κέρδισε τα σημαντικότερα Emmys της κατηγορίας και πέτυχε επίσης μία ιστορική πρωτιά, αφού απέσπασε και τα τέσσερα Emmys ερμηνείας (κα΄τι που δεν έχει καταφέρει ποτέ ούτε δραματική σειρά), ενώ το «Succession» του ΗΒΟ έφυγε νικήτής στις μεγάλες κατηγορίες Δράματος με νίκες στις κατηγορίες Καλύτερης Σειράς, Α' Αντρικού (Τζέρεμι Στρονγκ), Σεναρίου και Σκηνοθεσίας.

Η Ζεντάγια, που περιμένουμε να την δούμε μέσα στην χρονιά στο «Dune» του Ντενί Βιλνέβ, κέρδισε το Emmy Α' Γυναικείου (Δράμα) για το «Euphoria» απέναντι στις Τζένιφερ Άνιστον («The Morning Show»), Λόρα Λίνεϊ («Ozark»), Ολίβια Κόλμαν («The Crown»), Σάντρα Ο («Killing Eve») και έγινε η νεαρότερη ηθοποιός που κερδίζει το συγκεκριμένο βραβείο, ο Έντι Μέρφι κέρδισε το πρώτο Emmy της καριέρας του ως καλεσμένος του Saturday Night Live, ο Μπίλι Κράνταπ (ο οποίος είχε υποδυθεί στο κινηματογραφικό «Watchmen» τον Dr. Manhattan) έφυγε με το Emmy Β' Αντρικού για το «The Morning Show» της Apple TV+, το διαγαλαξιακό «The Mandalorian» κέρδισε συνολικά 7 Emmys σε τεχνικές κατηγορίες (μεταξύ των οποίων ένα βραβείο για την εξαιρετική, πρωτότυπη μουσική του οσκαρούχου Λούντβικ Γκόρανσον) και το επαναστατικό reality «RuPaul’s Drag Race» κατέκτησε το Emmy για τρίτη συνεχή χρονιά.

Η μάχη ΗΒΟ - Netflix έληξε με νικητή το συνδρομητικό δίκτυο. Παρά το εντυπωσιακό νούμερο των 160 συνολικών υποψηφιοτήτων του Netflix, τελικά το HBO επικράτησε συνολικά σε 30 κατηγορίες (από τις 107 υποψηφιότητες), ενώ οι σειρές του Netflix απέσπασαν 21 βραβεία.

Αναλυτικά τα βραβεία στις σημαντικότερες κατηγορίες.

Outstanding Drama Series
Better Call Saul
The Crown
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things
Succession **WINNER**

Outstanding Comedy Series
Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
Insecure
Schitt’s Creek **WINNER**
The Good Place
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
What We Do in the Shadows

Outstanding Limited Series
Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unbelievable
Unorthodox
Watchmen **WINNER**

Outstanding Reality-Competition Program
The Masked Singer
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race **WINNER**
Top Chef
The Voice

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Jason Batemna, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Steve Carell, The Morning Show
Brian Cox, Succession
Billy Porter, Pose
Jeremy Strong, Succession **WINNER**

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jennifer Aniston, The Morning Show
Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Laura Linney, Ozark
Sandra Oh, Killing Eve
Zendaya, Euphoria **WINNER**

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson, black-ish
Don Cheadle, Black Monday
Ted Danson, The Good Place
Michael Douglas, The Kominsky Method
Eugene Levy, Schitt’s Creek **WINNER**
Ramy Youssef, Ramy

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Christina Applegate, Dead to Me
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Linda Cardellini, Dead to Me
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek **WINNER**
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, black-ish

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie
Jeremy Irons, Watchmen
Hugh Jackman, Bad Education
Paul Mescal, Normal People
Jeremy Pope, Hollywood
Mark Ruffalo, I Know This Much Is True **WINNER**

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie
Cate Blanchett, Mrs. America
Shira Haas, Unorthodox
Regina King, Watchmen **WINNER**
Octavia Spencer, Self Made
Kerry Washington, Little Fires Everywhere

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Giancarlo Esposito, Better Call Saul
Nicholas Braun, Succession
Kieran Culkin, Succession
Matthew Macfadyen, Succession
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale
Billy Crudup, The Morning Show **WINNER**
Mark Duplass, The Morning Show
Jeffrey Wright, Westworld

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Laure Dern, Big Little Lies
Meryl Streep, Big Little Lies
Fiona Shaw, Killing Eve
Julia Garner, Ozark **WINNER**
Sarah Snook, Succession
Helena Bonham Carter, The Crown
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale
Thandie Newton, Westworld

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine
Mahershala Ali, Ramy
Kenan Thompson, Saturday Night Live
Daniel Levy, Schitt’s Creek **WINNER**
William Jackson Harper, The Good Place
Alan Arkin, The Kominsky Method
Sterling K. Brown, The Marvelous Mrs. Maisel
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Betty Gilpin, GLOW
Yvonne Orji, Insecure
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Cecily Strong, Saturday Night Live
Annie Murphy, Schitt’s Creek **WINNER**
D’Arcy Carden, The Good Place
Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie
Dylan McDermott, Hollywood
Jim Parsons, Hollywood
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend
Yahya Abdul-Mateen II, Watchmen **WINNER**
Jovan Adepo, Watchmen
Louis Gossett Jr., Watchmen

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie
Holland Taylor, Hollywood
Uzo Aduba, Mrs. America **WINNER**
Margo Martindale, Mrs. America
Tracey Ullman, Mrs. America
Toni Collette, Unbelievable
Jean Smart, Watchmen

Outstanding Variety Talk Series
The Daily Show with Trevor Noah
Full Frontal with Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight with John Oliver **WINNER**
The Late Show with Stephen Colbert

Outstanding Variety Sketch Series
A Black Lady Sketch Show
Drunk History
Saturday Night Live **WINNER**

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Amy Poehler, Making It
Nicole Byer, Nailed It!
Bobby Berk, Queer Eye
RuPaul, RuPaul’s Drag Race **WINNER**
Barbara Corcoran, Shark Tank
Padma Lakshmi, Top Chef

Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Andrew Scott, Black Mirror
James Cromwell, Succession
Giancarlo Esposito, The Mandalorian
Martin Short, The Morning Show
Jason Bateman, The Outsider
Ron Cephas Jones, This Is Us **WINNER**

Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Cicely Tyson, How to Get Away With Murder
Laverne Cox, Orange Is the New Black
Cherry Jones, Succession **WINNER**
Harriet Walter, Succession
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
Phylicia Rashad, This Is Us

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
Fred Willard, Modern Family
Dev Patel, Modern Love
Brad Pitt, Saturday Night Live
Adam Driver, Saturday Night Live
Eddie Murphy, Saturday Night Live **WINNER**
Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show
Maya Rudolph, Saturday Night Live **WINNER**
Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live
Maya Rudolph, The Good Place
Wanda Sykes, The Marvelous Mrs. Maisel
Bette Midler, The Politician