13:27
20/3

Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου: Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των Βραβείων Ίρις 2018

H Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις υποψήφιες ταινίες για τα Βραβεία «Ίρις» 2018. Επίτιμος καλεσμένος ο Αλεξάντρ Ντεσπλά!

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για την 9η Τελετή Απονομής των βραβείων Ίρις, που θα πραγματοποιηθεί φέτος στις 23 Απριλίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.

Τα «Γιος της Σοφίας» της Ελίνας Ψύκου, το «Τελευταίο Σημείωμα» του Παντελή Βούλγαρη και η «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη» της Δώρας Μασκλαβάνου συγκέντρωσαν τις περισσότερες υποψηφιότητες (13, 12 και 11, αντίστοιχα) για τα βραβεία ΙΡΙΣ, με τα «Do it Youself» του Δημήτρη Τσιλιφώνη, «Γυναίκες Που Περάσατε Από Δω» του Σταύρου Τσιώλη, «Happy Birthday» του Χρίστου Γεωργίου και «Αγκάθι» του Γαβριήλ Τζάφκα να ακολουθούν.

Την τελετή θα παρουσιάσουν οι ηθοποιοί Μάκης Παπαδημητρίου και Γιώργος Πυρπασόπουλος, ενώ επίτιμος καλεσμένος της Ακαδημίας θα είναι ο ελληνικής καταγωγής συνθέτης Αλεξάντρ Ντεσπλά, που κέρδισε φέτος το Όσκαρ Μουσικής για τη «Μορφή του Νερού» του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο!

Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2018

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
«Ο Γιος της Σοφίας» της Ελίνας Ψύκου
«Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη» της Δώρας Μασκλαβάνου
«Το Τελευταίο Σημείωμα» του Παντελή Βούλγαρη
«Γυναίκες Που Περάσατε Από Δω» του Σταύρου Τσιώλη
«Lines» του Βασίλη Μαζωμένου

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης
«H Μεγάλη Ουτοπία» του Φώτου Λαμπρινού
«Dolphin Man» του Λευτέρη Χαρίτου
«Ο Μεγάλος Περίπατος της Αλκης» της Μαργαρίτας Μαντά

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
«Ακτιστο Φως» του Ευθύμη Kosemund Σανίδη
«Καουμπόης» του Γιάννη Χαριτίδη
«Κατάψυξη» του Δημήτρη Νάκου
«Το Φράγμα» του Γιώργου Τελτζίδη
«Copa Loca» του Χρήστου Μασσαλά

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Δώρα Μασκλαβάνου για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Ελίνα Ψύκου για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Σταύρος Τσιώλης για το «Γυναίκες Που Περάσατε Από Δω»

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Δημήτρης Τσιλιφώνης για το «Do it Yourself»
Γαβριήλ Τζάφκας για το «Αγκάθι»
Λευτέρης Χαρίτος για το «Dolphin Man»

Βραβείο Σεναρίου
Σταύρος Τσιώλης για το «Γυναίκες Που Περάσατε Από Δω»
Ελίνα Ψύκου για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Δώρα Μασκλαβάνου για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Ιωάννα Καρυστιάνη για το «Το Τελευταίο Σημείωμα»

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
Βίκτορ Κόμουτ για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Ανδρέας Κωνσταντίνου για «Το Τελευταίο Σημείωμα»
Δημήτρης Ημελλος για το «Happy Birthday»

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
Κάτια Γκουλιώνη για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Βαλερί Τσεπλάνοβα για «Ο Γιος της Σοφίας»
Νεφέλη Κουρή για το «Happy Birthday»
Κάτια Γέρου για το «USSAK»

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
Θανάσης Παπαγεωργίου για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Φάνης Μουρατίδης για τη «Τζαμάικα»
Χένικε Αντρέ για «Το Τελευταίο Σημείωμα»

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
Υβόνη Μαλτέζου για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Λυδία Φωτοπούλου για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Θεοδώρα Τζήμου για το «USSAK»

Βραβείο Φωτογραφίας
Σίμος Σαρκετζής για «Το Τελευταίο Σημείωμα»
Κλαούντιο Μπολιβάρ για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Διονύσης Ευθυμιόπουλος για το «Ο Γιος της Σοφίας»

Βραβείο Μοντάζ
Τάκης Γιαννόπουλος για «Το Τελευταίο Σημείωμα»
Λάμπης Χαραλαμπίδης για το «Do it Yourself»
Δώρα Μασκλαβάνου για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
The Boy για «Το Τελευταίο Σημείωμα»
Σόφι Μπιρκ και Ασμπγιορν Ντερντάου για το «Αγκάθι»
Νίκος Κυπουργός για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Θέμης Καραμουρατίδης για τη «Τζαμάικα»
Κωνσταντής Παπακωνσταντίνου για το «Happy Birthday»

Βραβείο Σκηνογραφίας
Πηνελόπη Βαλτή για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Γιώργος Γεωργίου για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Σπύρος Λάσκαρης για «Το Τελευταίο Σημείωμα»

Βραβείο Ενδυματολογίας
Μάρλι Αλειφέρη για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Δέσποινα Χειμώνα για την «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Γιούλα Ζωιοπούλου για «Το Τελευταίο Σημείωμα»

Βραβείο Ηχου
Μπόρις Τραγιανόφ, Περσεφόνη Μήλιου, Ανε Λε Καμπιόν για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμπομπιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Αρης Λουζιώτης για «Το Τελευταίο Σημείωμα»
Ορέστης Καμπερίδης, Κώστας Βαρυμπομπιώτης, Βάλια Τσέρου για το «Do it Yourself»

Βραβείο Μακιγιάζ
Γιάννης Παμούκης για το «Πολυξένη: Μια Ιστορία από την Πόλη»
Βαλεντίν Βάλοφ, Πέτια Σιμεόνοβα για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Εύη Ζαφειροπούλου για «Το Τελευταίο Σημείωμα»

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Αντώνης Κοτζιάς για «Το Τελευταίο Σημείωμα»
Βαλεντίν Σεραφίμοφ, Βαλεντίν Βάλοφ, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος για το «Ο Γιος της Σοφίας»
Στάθης Ναυπλιώτης, Αλέξης Μηταδόπουλος, Χάρις Καρακουλίδη, Ανδρέας Χέλμης, Θέμης Κατάκαλος για το «Do it Yourself»